ABD’de işsizlik maaşı başvuruları yükseldi, son çeyrek büyüme oranı düşürüldü

Investing.com – ABD’de işsizlik maaşı başvurusu başvuruları bir haftada 7 bin kişi artarak 198 bine yükseldi.

ABD Çalışma Bakanlığının verilerine göre 25 Mart ile biten haftada işsizlik maaşı başvurusunda bulunan kişi sayısında beklentilerin üzerinde artış oldu. Ayın ilk haftasında 212 bine çıkan başvurularda son iki haftada gerileme olmasına karşın geçtiğimiz haftada artış yaşanması dikkat çekti.

Büyüme oranı revize edildi

Bugün açıklanan bir diğer veri ise 2022 yılının 4. çeyrek büyümesi oldu. Önceki okunmada %2,7 olan büyüme oranı %2,6 olarak güncellendi.

Yılın son çeyreğinde büyümeye en fazla destek tüketici harcamalarından gelirken inşaat sektörü ise negatif etki yaptı. Kişisel tüketim giderleri 4. çeyrekte %4,4 oldu.

Enflasyon büyümeyi engelliyor

ABD’de 41 yılın zirvesine çıkan enflasyon büyüme hızını düşüren en büyük faktör. ABD Merkez Bankası Fed, resesyon ihtimalini düşük görüyor ve istihdam piyasasının güçlü olmasını da dayanak alıyor. Yüksek enflasyon nedeniyle faizi %5’e çıkaran Fed, ekonomide yumuşak iniş olasılığının daha güçlü olduğu görüşündeydi, fakat Mart ayında yaşanan bankacılık krizinin ardından gerçekleşen toplantıda Fed, sürecin tahminleri etkiyebileceğini not düştü.

Yazar: Deniz Engin

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*