Başakşehir’de Afganların açtığı büroya baskın… Dışarıdan bakkal, içine girince yok yok!

BAŞAKŞEHİR’de yasa dışı yollarla uluslararası para transferi yapıldığı tespit edilen bakkal görünümü verilen büroya baskın düzenlendi. Baskında H.K.A. ve N.A. isimli Afgan uyruklu şüpheliler yakalandı. Yapılan aramalarda, bir para sayma makinesi, para hareketlerini gösteren ajanda ve hesap dökümleri ele geçirildi. Suçtan elde edildiği değerlendirilen 85 bin 160 lira ve bin 295 euro paraya da el konuldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, Başakşehir’de bakkal görünümü ile faaliyet gösteren bir büroya ‘hawala’ yöntemiyle yasa dışı yollarla uluslararası para transferi gerçekleştirdiği yönünde ihbar aldı. İhbarı değerlendiren ekipler bir süre bakkalı takibe aldı. Yapılan incelemelerde yabancı uyruklu kişilerin bankalar aracılığıyla para gönderemediği Afganistan, Pakistan ve Sırbistan’a yasa dışı para transferlerini buradan yaptıklarını, iş yeri sahibinin bu transferlerden komisyon aldığını belirledi. Yine aynı iş yerinde Türkiye’de oturum izni bulunmayan kaçak göçmenlere oturum izni ve vize alınması gibi faaliyetlerde bulunulduğu ve sahte belgeler hazırlandığı belirlendi.

Polis ekipleri, çalışmaların ardından 8 Nisan Cumartesi Günü iş yerine baskın düzenledi. Baskında N.A. ile Afganistan uyruklu H.K.A. gözaltına alındı. İş yerinde yapılan aramalarda 1 para sayma makinesi, 68 sayfa para hareketlerini gösterir sayfa dökümü, 1 dizüstü bilgisayar, 3 uyku tulumu, 1 kamera kayıt cihazı, 1 para hareketlerini gösterir ajanda, 85 bin 160 lira ve bin 295 euro, sahte olduğu değerlendirilen 300 dolar ele geçirildi. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler adli kontrol şartıyla serbest kaldı.

HAWALA NEDİR?

Özellikle uluslararası finanas kurumlarının bulunmadığı, bankacılık sistemlerinin yaygın olmadığı ülke ve bölgelerde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde, 2 ülkede karşılıklı ofis, döviz bürosu ya da kuyumcu ile anlaşma yapılıyor.

Hawala sistemi günümüzde yaygın olarak kullanılan Pay-Pal adlı ödeme yönteminin ilkel bir versiyonu olarak da görülebilir. Sistem şöyle işliyor: Örneğin A adlı müşteri Almanya’daki bir finansal hizmet sağlayıcısına veya kuyumcuya nakit ödeme yapıyor. Türkiye’de bulunan B adlı alıcı ise bulunduğu kentteki anlaşmalı kuyumcudan, komisyon düşüldükten sonra Almanya’da ödenen miktarın karşılığını teslim alıyor. İki arabulucu daha sonra komisyonu aralarında pay ediyorlar. Bu şekilde, para akışı kayıtlara geçmiyor ve transferin takibi mümkün olmuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir