Bu Altcoinler İçin Dikkat: CFTC Onlar İçin Toplandı!

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC), 22 Mart’ta düzenlenen toplantıda kripto para uzmanları ile birlikte regülasyonları değerlendi. Toplantının odak noktasında, DeFi altcoinler yer aldı.

CFTC ve kripto uzmanları bu altcoinler için toplantı düzenledi

22 Mart’ta gerçekleşen, CFTC, Teknik Danışma Komitesi (TAC) ve kripto para endüstrisindeki uzmanların yer aldığı toplantıda, DeFi hakkında bilgi alış verişi yapıldı. Toplantı sırasında kripto uzmanları, komiteye merkeziyetsiz, siber saldırılar ve dijital kimlik dahil olmak üzere DeFi piyasasını etkileyen önemli konular hakkında bilgi verdi.

Komiteye sponsor olan CFTC üyesi Christy Goldsmith Romero, toplantının amacını, “Düzenleyiciler ve yasa koyucular şu anda DeFi ile ilgili politika kararları alırken, DeFi’nin nasıl çalıştığını anlamak önemlidir” şeklinde açıkladı.

Toplantıda neler konuşuldu?

Katılımcılardan Blockchain analiz firması TRM Labs’ın yasal ve siyasi işler başkanı Ari Redbord, DeFi ve Blockchain teknolojisine genel bir bakış sundu. Redbord, Blockchain teknolojisinin şeffaflık, değişmezlik ve mahremiyet gibi güçlü yönlerini vurguladı ve “teknoloji, yetkililerin mahremiyet hakkını güvenlik ihtiyacı ile dengelemesine olanak tanıyor” dedi.

Analitik firması Metrika’nın kurucusu Nikos Andrikogiannopoulos da merkeziyetsizliğin faydaları ve endüstrinin karşı karşıya olduğu zorluklar hakkında konuştu. “DeFi’nin faydalarının sorunlardan çok daha ağır bastığını ve sorunların kendi kendine çözülebilir olduğunu” vurguladı ve “merkezsizliği benimsemenin değil, onu doğru yöne yönlendirmenin de önemli olduğunu” ekledi.

Toplantı sırasında yetkililer, son iki yılda DeFi’ye akan önemli varlık değerlerini de tartıştı. DeFirama’ya göre DeFi piyasanın toplam değeri, 2021’in başından bu yana 15 milyar dolar artışla 49,1 milyar dolar değerinde. 24 Mart itibariyle DeFi altcoin sektörüne aşağıdaki DeFi coin’leri öncülük ediyor.

Toplantıda DeFi altcoinler üzerinde hack saldırıları ve güvenlik açıkları ele alındı

Fireblocks’un kurucusu Michael Shaulov ve Trail of Bits’in kurucusu Dan Guido, 2022’de kripto para sektöründe gerçekleşen ve 2 milyar doların üzerinde kayıpla sonuçlanan ilk 10 hack olayı hakkında konuştu ve 167 hack’ten 113’ü DeFi’de meydana geldi.

Guido, “Bütün hack’ler, olağanüstü derecede halka açık ve bunları sizden önce öğrenenler genellikle kullanıcılarınız ve diğer dış firmalar oluyor” dedi ve bunun kripto şirketlerinde “mükemmellik ihtiyacı” uyandırdığını söyledi. Kriptokoin.com olarak son zamanlarda gerçekeleşen DeFi hack olaylarına bu yazıda yer verik.

Toplantı sonucunda CFTC Teknik Danışma Komitesi, DeFi’nin ihtiyacına, sorunlarına, kullanım durumlarına, güvenlik açıklarına ve yasal ve politika çerçevelerine yönelik önerilere odaklanacak olan Kripto para ve Blockchain Teknolojisi Alt Komitesi’nin kurulmasına oybirliğiyle karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir