SPK, 14 kişiye borsada işlem yasağı cezası verdi

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), 14 kişinin borsada işlem yapmasını 6 ay süreyle yasakladı.

SPK’nin 4 Ağustos tarihli bülteninde yer alan karara göre, Escar Filo Kiralama Hizmetleri AŞ (ESCAR) pay piyasasında 4 Temmuz-1 Ağustos döneminde gerçekleştirilen işlemlerde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesinde sayılan fiilin işlendiğine dair makul şüphe bulunması nedeniyle 14 kişiye işlem yasağı cezası verildiği belirtildi.

Yatırımcıların hak ve yararlarının korunmasını, yapay piyasa oluşturmaya yönelik işlemlerin engellenmesi amacıyla İsmail Kaya, Fatma Kaya, Hasan Kaya, Remzi Kaya, Neslihan Kaya, Behiye Kaya, Ömer Faruk Eryoldaş, Özgen Polat, Harun Reşit Okyay, Tuana Hayfavi, Orhan Sönmezsoy, Turgut Işık, Hüseyin Tanrıverdi ve Ata Yılmaz hakkında 6 ay süreyle geçici işlem yasağı kararı verildi.

Ceza, 7 Ağustos’tan itibaren başlayacak.

Cezaya konu olan Sermaye Piyasası Kanunu’nun, “Piyasa dolandırıcılığı” başlıklı 107’nci maddesinin 1’inci fıkrasında “Sermaye piyasası araçlarının fiyatlarına, fiyat değişimlerine, arz ve taleplerine ilişkin olarak yanlış veya yanıltıcı izlenim uyandırmak amacıyla alım veya satım yapanlar, emir verenler, emir iptal edenler, emir değiştirenler veya hesap hareketleri gerçekleştirenler üç yıldan beş yıla kadar hapis ve beş bin günden on bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılırlar. Ancak, bu suçtan dolayı verilecek olan adli para cezasının miktarı, suçun işlenmesi ile elde edilen menfaatten az olamaz” ifadeleri yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x