Fed Faiz Kararı Öncesi Altın Fiyatları İçin Bu Seviyeler Kritik!

Altın fiyatları haftaya biraz yükselişle başladı. Ancak hala biraz durgun bir piyasa görünümüne sahip. Belki de piyasa Çarşamba günü FOMC toplantısının sonucunu bekliyor. Analistlere göre, bunun ardından yatırımcıların daha büyük pozisyonlar alabileceğini söylüyor.

Güvenli liman cazibesi yükseliyor

Altın fiyatları Salı günü erken saatlerde, ABD Hazine tahvil getirilerindeki düşüş, ABD Doları’ndaki hafif gerileme ve Orta Doğu’da artan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle nispeten hafif bir yükseliş gösterdi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, piyasaların odağındaki Federal Reserve’in faiz kararı Çarşamba günü gelecek. Yatırımcılar, toplantının potansiyel ipuçları için kararı ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasını bekliyor.

Bu arada, Hazine tahvil getirileri son iki haftanın en düşük seviyesine indi. Ayrıca, ABD Dolar Endeksi (DXY) %0,1 düştü. Bu gelişmeler, altının yükselişine katkı sağlayan temel faktörler oldu. Bu unsurlar, getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini azaltarak altını daha cazip hale getiriyor. Ayrıca, Orta Doğu’da artan gerilim altının güvenli liman olarak cazibesini artırıyor. Ancak bunun Fed toplantısı öncesinde piyasa pozisyonunu ne ölçüde etkilediği belirsizliğini koruyor.

Federal Reserve’in altın fiyatları üzerindeki etkisi

Piyasa, Fed’in temel politika oranlarına ilişkin yaklaşan kararını ve Başkan Jerome Powell’ın açıklamalarını yakından izliyor. Bunların altının gelecekteki yönünü önemli ölçüde yönlendirmesi mümkün. Mevcut beklentiler altın fiyatlarını sabit tutarken, jeopolitik belirsizlikler altına hafif bir yükseliş desteği veriyor.

Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi (PCE) ve yaklaşan işgücü piyasası rakamları da dahil olmak üzere önemli ekonomik veriler, ekonominin durumunu ve faiz oranlarının etkisini değerlendirmek için çok önemli. Piyasadaki hakim beklenti Fed’in mevcut faiz oranlarını koruyacağı yönünde. Ancak, dikkatler gelecekteki faiz indirimi yönlendirmesine çevrilmiş durumda. Yatırımcılar, Fed’in Mart ayında ilk faiz artırımına gitme ihtimalini neredeyse tamamen ortadan kaldırdı. Şimdi göstergeler, güvercin bir hamle için Mayıs ayını işaret ediyor.

Kısa vadeli piyasa görünümü ve teknik resim

Piyasa analisti James Hyerczy, altının kısa vadeli görünümünü ve teknik resmini değerlendiriyor. Kısa vadede, altının görünümü ihtiyatlı bir hava ile birlikte yükseliş yönünde. Düşük Hazine getirileri, daha yumuşak bir dolar ve jeopolitik gerilimlerin yanı sıra Fed’in yakında açıklayacağı politika kararının altın fiyatlarını desteklemesi muhtemel. Ancak, yatırımcılar Fed’in açıklamalarını ve önemli ekonomik verileri yakından takip etmesi gerekiyor. Zira bunlar altın fiyatları üzerinde bir oynaklığı yol açabilir. Fed Başkanı Jerome Powell’ın Çarşamba günü yapacağı konuşma muhtemelen kısa vadeli hareket için katalizör olacak.

Altın fiyatları günlük grafik

Altın, yükseliş trendindeki 50 günlük hareketli ortalamanın güçlü tarafına 2.029,19 dolardan kararlı bir şekilde geçtikten sonra Salı günü erken saatlerde yükseliyor. Bu, ara trendin destek bulmasına yardımcı oluyor. Altının bu yeni destek seviyesinin üzerinde tutunmasıyla, piyasanın yeni bir ivme kazanması mümkün. Böylece, bir sonraki yukarı yönlü hedefini 2.067,00 dolar olarak radara koyması olası. 50-günlük MA’nın üzerinde tutunamaması, kısa vadeli trendi bir sonraki destek seviyesi olan 2.009,00 dolar ile tekrar aşağıya çevirecektir. Bu alan alıcıların dikkatini çekemezse, 200 günlük MA 1.964,48 dolar bir sonraki hedef haline gelecektir.

Altın fiyatları teknik analizi

Teknik analist Christopher Lewis ise altının teknik resmindeki gördüklerini şu şekilde aktarıyor. Altın, hafta başlarında, bir tür daha büyük hareket aramaya devam ettiği için oldukça dalgalıydı. Piyasa altında 50 günlük EMA’yı kullandığını, büyük bir destek sunduğunu ve kısa vadeli geri çekilmelerin alım fırsatları verdiğini, özellikle de altındaki 2.000 seviyesinin önemli bir bariyer olduğunu ve bunun aşağı yukarı 1.980 dolar seviyesine kadar bir destek bariyer bölgesi olduğunu belirtmek gerekiyor.

Genel olarak, bu muhtemelen çok fazla değer avcılığı görmeye devam edeceğiniz bir durum. Ancak sadece havalanabiliriz ve eğer yaparsak, 2.040 dolar bir sonraki hedef olacak. Ondan sonra sırada 2.060 dolar ve ardından 2.075 dolar var. 2.075 dolar seviyesinin üzerindeki herhangi bir şey piyasayı gerçekten pişirir. Böylece, o noktada bir satın alma ve tutma senaryosu haline gelir. Öte yandan, altın fiyatları için 1.980 dolar seviyesinin altında bir kırılma, olayların oldukça önemli bir dönüşü ve tutumda bir değişiklik olacaktır.

Fed’in Çarşamba günkü toplantısının muhtemelen büyük bir olay olacağını unutmayın. Karardan çok, piyasaları şaşırtırlarsa bu mümkün. Ancak ben basın toplantısına odaklanacağım. Amerikalılar para politikasında nereye gidiyor? Ne kadar hızlı ilerliyorlar? Bu tür şeyler. Para politikası açıklaması ne kadar gevşek olursa, bu altın fiyatları için o kadar yükseliş olacaktır. Tabii ki bunun tersi de geçerli. Amerika’daki faiz oranlarına dikkat edin çünkü düşerlerse bu altına da yardımcı olur. Dolayısıyla, bunun nasıl sonuçlanacağını bekleyip görmemiz gerekecek. Ancak en azından o kritik 1.980 dolar seviyesinin üzerinde olduğumuz sürece kesinlikle satmaya niyetim yok. Tüm bunlarla birlikte, pozisyon büyüklüğü çok önemli olacak. Ancak uzun vadede, jeopolitik endişeler ve daha önce bahsedilen her şey nedeniyle altının muhtemelen sahip olunması gereken çok önemli bir varlık olmaya devam edeceğine inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x